بلور یا کریستال چیست؟

شاید بهتر باشد پیش از هر تصمیمی برای خرید این ظروف تفاوت بلور و کریستال را بیشتر بدانید. این ظروف جذاب با انعکاس انوار و درخشش خود به راحتی زیبایی را به منزل شما خواهند آورد و با توجه به افزایش روز افزون قیمت این کالاها، می توان آنها را جزو محصولات با ارزش در یک خانه و حتی محل کار محسوب کرد. و سرب مصرفی در مواد اولیه ظروف کریستال یک سرب جایگزین و کم ارزش تر و با کمی ضرر بیشتر برای سلامتی. از این ترم اغلب برای ظروف نوشیدنی با دسته یا بدون دسته استفاده می شود. ۳-برای تمیز کردن ظروف کریستال مخصوص نوشیدنی آنها را از بدنه بگیرید تا به پایه ی آن صدمه نرسد. مصرف کننده می تواند انواع ظروف کریستال را با یک کاوش ساده در بازار به روش سنتی و یا در اینترنت به روش مستقیم خریداری بکند. در قرون وسطی سرب شیشه مکرراً در شیشههای رنگی پنجره های مورد استافاده قرار میگرفت تا شبیه جواهر بنظر برسند. شیشه ها، ظروفی هستند که با استفاده از شیشه ساخته شده اند. و میخواهم خیال شما را راحت کنم که فقط کارشناسان و آنهایی که با ظروف کریستال بسیار زیاد در ارتباط هستند میتوانند در یک نگاه متوجه بشوند که ظروف کریستال هستند یا بلور.

از لحاظ تاریخی ظروف و تنگ های شیشه سرب دار را افراد ثروتمند مورد استفاده قرار میدادند و شراب باارزش خود را داخل این ظروف سرو می کردند. بهمین دلیل مردم پول دار آن دوره در دراز مودت بیشتر در معرض بیماری نقرص قرار می گرفتن و از آنجا شروع شد که محققان تحقیقات خود را در رابطه با اینکه آیا ظروف کریستالی ربطی به سلامت و مرگ و میر انسان دارد یه نه، را شروع کردن. البته نگران نباشید. در ادامه با برخی معیارهای انتخاب ظروف پذیرایی نیز با هم آشنا خواهیم شد. اگر تمایل دارید با آلیاژ برنج و خواص آن بیشتر آشنا شوید، میتوانید روی متن کلیک کنید. در مورد ریسک سلامت در مقابل استفاده از ظروف کریستالی باید بگم که سرب روزانه بدلیل آلودگیهای و آب بطور کاملاً ناخواسته وارد بدن ما میشود و همانطور که میدانیم سرب یک فلز سمی است و مشخصاً برای بدن مضر و ظروف کریستال مقداری سرب آزاد کرده و بیشتر وارد بدن می شود.

این ظروف از جنس سیلیس ساخته شده و حدود 24 درصد سرب دارند. بعضی مواقع ظروف شیشهای که ساخته میشوند کمتر از 24% سرب در ساخت آنها استفاده میشود که به آن بلور با درصد پایین از کریستال گفته میشود که در اصل همان بلور به حساب می آیند. کریستال و ظروف شیشهای را خشککنید . اکسید سرب از 1400 سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفته و قدیمی ترین قطعه شیشهای آبی کشف شده در نیپور یک شهر باستانی بسیار مهم سومری است. معمولاً لبههای کلیه ظروف شیشهای ضخامت خاصی دارند و این کار برای افزایش مقاومت آنها در نظر گرفته شده است. این ظروف کریستال در بازار به شکل های مختلف ظروف کریستالی ساده، ظروف کریستال تراشکاری شده، ظرف کریستال رنگی و یا ظروف کریستالی با طلا یا نقره وجود دارند که هر کدام از آن ها زیبایی خود را دارد. برای تازه کاران، اکثر مردم از این مسئله آگاه نیستند که بلور در حقیقت به شیشه سربی اشاره می کند. زمانی که نوبت به وزن می رسد، بلور همیشه سنگین تر از شیشه می باشد. حمل نکنید و حتما در بسته بندی های مناسب که دارای نایلون های حبابی هستند و ضربه گیر دارند قرار دهید و سپس ان ها را به هرجایی که دوست دارید جا به جا کنید.

دوست دارید بیشتر درمورد فرق میان کریستال و بلور بدانید. هر چقدر که ظروف کریستال با ظرافت بیشتر و دقت بالاتری ساخته شود زیبایی قابل توجهی را از خود ساتع خواهد کرد که چشم هر بیننده ای را به سوی خود جذب خواهد نمود. سرب داخل کریستال در شکل طبیعی کامل بیربط با آنچه است که بصورت جامد بر روی ظروف کریستالی می بینیم بلکه آن را با شیشه ی واقعی به نسبت، 24% یا کمی بیشتر از سرب و 76% ویا کمی کمتر از شیشه ترکیب میشود.اما در ساخت بلور 99% از شیشه استفاده می شود. به طور کلی باید گفت که استفاده از ظروف کریستال در کوتاه مدت و دوره های زمانی کم ضرری در پی نخواهد داشت و میتوانید با رعایت استفاده کم از این ظروف استفاده کنید. از آنجایی که اجزایش به راحتی در طبیعت یافت می شوند، در نتیجه ارزان ترین ماده نیز به شمار می رود. در قسمت ذیل درس ترکیب شیمیایی و انواع و اقسام شیشه و بلور یافت شده در بازار مطرح می گردد. قبل از کاوش اختلافات کلیدی بین بلور و شیشه، تعریف معنای آنها در فرهنگ مشهور حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید