تاریخچه اولین ظرف یکبار مصرف در دنیا – اورانوس فوم

از وجود وینیل کلرید به عنوان عامل ایجاد سرطان کبد در مدل های حیوانی و همچنین انسانی می توان نام برد و از معایب آن مسمومیت شدید با این ترکیب باعث افسردگی سیستم عصبی مرکزی و آسیب جدی به کبد می شود. در راستای همین طرح او، لوئلن و مور پیشنهاد ساخت لیوان های کاغذی را دادند بعد از قبولی و تایید، نام آن را لیوان سلامتی نهادند. یک متخصص بهداشت و ایمنی غذایی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه فارس گفت: ظروف یکبار مصرف از مواد مختلفی ساخته شده و با نام های مختلفی نیز شناخته میشوند. هزینه تهیه این ظروف بسیار ارزانتر از هزینه درمانی و تهیه تجهیزات پزشکی برای جبران صدمات ناشی از استفاده از ظروف نامناسب میباشد. استفاده از ظروف پلی استایرنی شفاف (GPPS) تنها برای نوشیدنی های سرد مناسب می باشد و برای مواد غذایی داغ مانند چای و قهوه مناسب نمی باشد .

به طور کلی ظروف آلومینیومی خنثی بوه و هیچ واکنشی به مواد غذایی ندارد.  ضرر ظروف یکبار مصرف پلیاستایرن در هنگام مصرف مواد نوشیدنی اسیدی و چرب مانند نوشابه و کاکائو، بسیار بیشتر از مصرف چای داغ است. با استفاده از مواد طبیعی گیاهی از جمله سیبزمینی، گندم و نشاسته ظروف میتوان ظروف یکبار مصرف گیاهی را تولید کرد. اما به طور کلی اختراع اصلی را باید در قرن نوزدهم دانست زیرا در این قرن و طی این سال ها بود که ظروف یکبار مصرف شروع به تولید انبوه و روند جهانی شدن پیدا کرد. هر چه این اعداد کوچکتر باشند ظرف برای نگهداری مواد غذایی مناسبتر است، به نحوی که بهتر است از ظروفی که عدد ۱ و ۲ روی آنها درج شده برای نگهداری مواد غذایی استفاده کرد و اگر این عدد بین ۳ تا ۶ بود (با بزرگتر شدن عدد) احتمال مهاجرت مواد شیمیایی به ماده غذایی افزایش می یابد. تا پیش از پیادهسازی قانون ممنوعیت تولید مواد پلاستیکی یکبار مصرف، آلمان یکی از کشورهای اروپایی با بیشترین مصرف این مواد به حساب میآمد که بیش از ۲۴ درصد مصرف ظروف پلاستیکی سراسر قاره را به خود اختصاص داده بود.

در ظروف پلاستیکی یکبار مصرف مادهای سمی بنام دیوکسین آزاد میشود که خطر بروز سرطان به خصوص سرطان سینه را در زنان افزایش میدهد.  ظروف یکبار مصرف پلیمری که منشاء نفتی دارند، به علت اینکه در مواد غذایی گرم، چربیدار و مواد ترش و اسیدی حل میشوند، بسیار مضر، بیماریزا و به خصوص سرطانزا هستند، ضمن اینکه تجزیهپذیر و تخریبپذیر نیستند و محیط زیست را آلوده میکنند.  ظروف یکبار مصرف پلی استایرنی در لیوانهای آب، کارد، چنگال،قاشق و ظروف غذایی مورد استفاده قرار میگیرند؛ از مونومر استایرن که ترکیبی آروماتیک است تشکیل شده است و در مواجهه با دمای بالاتر از ۶۵ درجه سانتیگراد این مونومر آزاد می شود که تاثیرات سرطانزا دارد . از اینرو وزارت بهداشت نگهداری ، حمل و بسته بندی غذا با دمای بالاتر از ۶۵ درجه را در ظروف پلاستیکی پلی استایرنی ممنوع کرده است. وزارت بهداشت ایران در این راستا سعى کرده است کارخانه هاى تولیدکننده ظروف یک بار مصرف را از کارخانجات تولیدکننده قطعات پلاستیکى در مصارف صنعتى تفکیک کند. این روزها در کشور ما مصرف این ظروف به اوج رسیده است و تقریبا همه مردم یک بار هم که شده در این ظروف غذا یا آشامیدنی مصرف کردهاند یا خواهند کرد، خصوصا در این ایام.

میوهها جایش در پاکتهای کاغذی بود، تنقلات و دیگر خریدهای روزانههم و از همه مهمتر، آش و برنج و خورشت، در هیچ ظرفی جز ظروف فلزی و چینی، به کاممان مزه نمیداد، حتی نذرهایمان را در ظروف چینی بین همسایهها قسمت میکردیم. و مردم همه مشتاق گرفتن یک لیوان شربت و چای و شیر یا ظرفی غذا، برای تبرک، دلشان میگوید این غذا شفا ست و خیلیها اثرش را دیدهاند. ظروفی که توصیه می شود، ظروف یک بار مصرف گیاهی تهیه شده از نشاسته ذرت اصلاح شده است که بایستی با فرهنگسازی جای ظروف قبلی را بگیرد. كارشناسان امور غذا و دارو،استفاده از ظروف يكبار مصرف گياهي را بدليل برخورداري از مزاياي خوب سلامت به تمامي خانواده ها و صنوف توصيه مي كنند.زمان برگشت ظروف پلاستيكي يكبار مصرف به طبيعت 300 تا 500 سال به طول مي انجامد،اما اين زمان براي ظروف يك بار مصرف گياهي پنج تا شش ماه بدون هيچ آسيب زيست محيطي مي باشد.ظروفي كه توصيه مي شود ، ظروف يك بار مصرف گياهي تهيه شده از نشاسته ذرت اصلاح شدهاست كه بايستي با فرهنگ سازي جاي ظروف قبلي رابگيرد. از هر کوچه و محل و مسجدی که بروی غذای نذری به مشام میرسد، ظروف یکبار مصرف هم یک پای نذری است، از لیوانهای چای داغ و شیر داغ گرفته تا کاسههای آش و بشقابها و ظرفهای مخصوص برنج و خورشت.

دیدگاهتان را بنویسید