طرح حذف و ساماندهی ظروف یکبار مصرف پلاستیکی از ایده تا عمل

انجام شد آنان به نکات خیلی مهمی رسیدند که ارزش مطرح کردن آنان در این گزارش را دارد که اگر این نظریات در جامعه عملی شود ما می توانیم به مشکلات زیست محیط ظروف یکبار مصرف پلاستیکی برای همیشه پایان دهیم همچنین فعالان محیط زیست امیدوارند که به توانند با همکاری هموطنان خود جهت حذف این ظروف از جامعه ؛ به سلامت افراد و محیط زیست کشورمان کمک کنند. در سال های اخیر ، بسیاری از کشورها قوانینی برای محدود کردن استفاده از پلاستیک ها و فومهای پلاستیکی وضع کرده اند تا آلودگی سفید را کاهش بدهند. ظروف فومی که دارای درب متصل هستند گزینه مناسبی برای سفارش و حمل غذا و یا باقیمانده غذا میباشند. • غذا نبايد بيشتر از 2 ساعت در ظروف یک بار مصرف باقي بماند. ظروف یکبار مصرف فومی سفیدرنگ که در بسیاری از رستورانها و ارگانهای اداری مورد استفاده قرار می گیرند مقاومت بیشتری نسبت به ظروف پلی استالین شفاف دارند و تا دمای 70 تا 80 درجه مواد سمی و مونومری آنها تجزیه نمی شود اما چنانچه غذای داغی با دمای بالاتر از 70 تا 80 درجه در این ظروف نگهداری شود و یا اینکه زمان نگهداری غذا در این ظروف بیشتر از 4 ساعت باشد اثرات سمی این مواد وارد مواد غذایی شده و بر سلامت انسانها تاثیر می گذارد.

آنان معتقد بودند به صرف گفتن به مردم که از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده نشود چاره ساز نمی باشد باید به آن ظرفی که برای محیط زیست و سلامتی خطر ندارد در اختیارشان قرار داد تا آنان از طروف پلاستیکی استفاده نکنند. همچنین ، تلاش ها برای استفاده از مواد پلاستیکی و نشاسته اصلاح شده (به عنوان جایگزین فومهای پلاستیکی) برای تولید ظروف یکبار مصرف برای فست فودها ادامه داشت، منتها این مواد پلاستیکی و نشاسته اصلاح شده ، زیست تخریب پذیری کم و قیمت بالایی داشته و ممکن است که به آلودگی ثانویه منجر شود. همچنین آنان نسبت به سامان دهی نذرهای نیز خیلی اسرار داشتن طبقه گفته آنان سالانه حدود بیش از ۳۳۰ میلیارد تومان در سال مردم طعام نذری توزیع می کنند ( این آمار مربوط به سال ۱۳۸۵ می باشد ) که احتمال دارد خدای نکرده در این میان اسراف نیز بشود ولی اگر می شود با همین نیت نذری ؛ این نذری به دست کسانیکه که مستحق این نذری هستند برسد خیلی بهتر می شد . علامت اختصاری وکاربرد ظروف یکبار مصرف:ظروف یکبار مصرف که در کف آنها علامت اختصاری(ps)جنس ظروف پلی استایرن بوده برای نوشیدنیهای خنک ودمای کمتر از 40درجه بکار می برند ولی جهت بسته بندی مواد غذایی با دمای بالاتر از 65 مناسب نبوده وهمچنین بسته بندی مواد غذایی چرب مانند کره ، مارگارین و …

این مواد به هیچ وجه مناسب سلامت انسان نبوده و می تواند به سلامت افراد آسیب برساند. وی درباره آسیب های ناشی از استایرن اظهار داشت:این ماده بر کلیه ها و کبد اثرات سمی می گذارد و باعث تجمع آب میان بافتی در ریه و بی نظمی در ضربان قلب می شود. استفاده از نوارهای پلاستیکی ، فومهای پلاستیکی (به عنوان مثال مواد بسته بندی و غیره) و ورقهای پلاستیکی در بسیاری از موارد باعث ارتقا تولیدات صنعتی و کشاورزی شده و به ارتقا کیفیت زندگی مردم کمک شده است. به طور مشابه فیلمهای پلاستیکی ، فوم های پلاستیکی (به عنوان مثال موادی که برای بسته بندی استفاده می شود) و ورقهای پلاستیکی (محصولاتی که از ورق اکسترود شده به دست می آیند) همان مشکلات ظروف یکبار مصرف بر پایه کاغذ، پلاستیک و نشاسته اصلاحی را دارا می باشند. در کشور ما ظروف یک بار مصرف گیاهی که از نشاسته ذرت یا گندم تولید میشوند، طبیعی، تجزیهپذیر و زیستتخربپذیر هستند و مشکلی نیز برای سلامتی بوجود نمیآورند. گروه پریما پلاستیک یکی از بزرگترین تولیدکنندگان ظروف یکبار مصرف در کشور است، این گروه تولیدی با استفاده از ماشین آلات تمام کره ای و تجهیزات روز دنیا آغاز به فعالیت نموده و در عرصه تولید ظرف یکبار مصرف فعالیت میکند.

پریما پلاستیک در حال حاضر تولید کننده انواع ظرف های یکبار مصرف رستورانی، ظروف بسته بندی لبنیات، ظروف یک بار مصرف بسته بندی مواد پروتئینی، ظروف بسته بندی تخم مرغ، ظروف بسته بندی شرینی، آجیل و خشکبار، انواع لیوان های یکبار مصرف، بشقاب های یک بار مصرف، ظروف بسته بندی لبنیات و … چشم انداز پریما پلاستیک، تبدیل به بزرگترین کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف در خاورمیانه است. از طریق تبدیل گرانول به ورق میتوان انواع ظروف پلاستیکی، کیسههای پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف را تولید کرد. از این سینی­ های یکبارمصرف میتوان در حمل نوشیدنی­ های گرم و سرد استفاده کرد. همچنین، حمل و بستهبندی مواد غذایی در ظروف پلاستیکی یکبار مصرف از جنس پلی استایرن به دلیل آزاد شدن مواد خطرناک و سرطانزا بودن، از سوی وزارت بهداشت ممنوع اعلام شده است. وی گفت: متاسفانه مردم در استفاده از این ظروف سهل انگاری کرده به نحوی که از این بطری ها برای آشامیدن آب در داخل یخچال یا فریزر قرار می دهند که باعث آزاد سازی سم دیوکسین یا پلی استایرن محصول می شود.

دیدگاهتان را بنویسید