ظروف یکبار مصرف و سمهایی که با آن میخوریم !

متأسفانه مراکز پخش عمده نایلون و ظروف یکبار مصرف، گاهی به دلیل سود بیشتر اقدام به خرید محصولاتی میکنند که نهتنها برای طبیعت آسیبزا هستند. هم اکنون پنج هزار کارخانه و کارگاه تولید ظروف یکبار مصرف در کشور وجود دارد ، این در حالی است که تنها 300 کارخانه از این تعداد مجوز تولید این ظروف را دارند و مشخص نیست ، مابقی این کارخانهها از چه موادی و چگونه نسبت به تولید این ظروف اقدام میکنند. یکی از مزیتهای لیوان کاغذی این است که میتوانند زیست تخریب پذیر باشند. جنس کاغذی این نوع ظرف گرمای غذا را در خود نگه می دارد. کاربرد پلیمرهای گیاهی جهت تولید ظروف یکبار مصرف و به کارگیری کیسه های پارچه ای به جای کیسه های نایلونی در هنگام خرید نمونه ای از این روش ها است. چند سالی است پای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به صورت مهمانان خوانده یا ناخوانده بر سر سفره و زندگی مردم باز شده است .

قیمت ظروف یکبار مصرف گیاهی هم مناسب است و هم از نظر حفظ سلامتی نیز بهمراتب در وضعیت بهتری نسبت به دیگر ظروف قرار دارند. ظروف یکبارمصرف شفاف قابلیت نگهداری انواع سوپ و سالاد و دسر را دارند و برای گرم کردن پاستا و چیکن سالاد می­توانید آنها را در مایکرویو قراردهید. اگر قرار است از این ظروف استفاده کنیم باید غذا، در شرایط مطلوب یعنی زیر دمای ۱۴درجه یا بالای 60 درجه نگه داشته شود و نیز بهتر است این موادغذایی را روی شعله ملایم گاز قرار دهیم تا از آلودگی ثانوی جلوگیری شود. در این وضع بسیاری از کافیشاپها، رستورانها و همینطور فستفودها ترجیح میدهند بهجای استفاده از ظروف معمولی، تا جایی که امکان دارد. بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر نیز، حتی پیش از تصویب بخشنامه اتحادیه اروپا، تولید ظروف پلاستیکی یکبار مصرف را ممنوع کرده و بعضی از مقامات نیز از اعمال این قانون تا چند ماه آینده خبر دادهاند.

از این ظروف یکبارمصرف درب دار برای سرو سس و چاشنی به صورت انفرادی و انواع سمپل استفاده می­شود. ظروف یکبارمصرف در بسته بندی میوه های تازه، میوه­ های خشک و سبزیجات استفاده می شود. در ظروف یکبار مصرف گیاهی به دلیل ماهیت مواد تشکیل دهنده گیاهی (به طور عمده) نشاسته، مواد سمی شیمیایی وارد غذا نمیشود و سلامت افراد را تهدید نمیکند ضمن این که این ظروف در خاک و طی مدت حداکثر 6 ماه به چرخه طبیعت بر میگردند. در نظر داشته باشید که موضوع قیمت ظروف یکبار مصرف، برای کسانی که قصد استفاده مداوم از آن را داشته و یا این که یکبار خرید انجام میدهند یکسان است. استفاده دراز مدت از این ظروف باعث مشکلات گوارشی، خستگی و ناراحتی اعصاب میشود. همینطور اگر میخواهید اغذیه را طی مدتزمان طولانی درون این ظروف قرار دهید. در واقع اگر قصد خرید این ظروف را دارید مرکزی را انتخاب کنید که تخفیفات مناسبی در حالت خرید تعداد بالا و عمده به شما میدهد. وی گفت: متاسفانه مردم در استفاده از این ظروف سهل انگاری کرده به نحوی که از این بطری ها برای آشامیدن آب در داخل یخچال یا فریزر قرار می دهند که باعث آزاد سازی سم دیوکسین یا پلی استایرن محصول می شود.

کارشناس بهداشت محیط با بیان اینکه برخی خانواده ها از بطری های یک بار مصرف چندین مرتبه استفاده می کنند، تاکید کرد: برخی خانواده ها از بطری های نوشابه به عنوان ظروف آبلیمو، آبغوره و آب در داخل یخچال استفاده می کنند در حالیکه این موضوع بر سلامت افراد اثر می گذارد. بالاخره هرکدام از ما در مورد طبیعت و محیط پیرامون خودمان یک سری وظایف داریم. جعبه­ های یکبارمصرف کاغذی حمل غذا روشی مناسب و سازگار با محیط زیست برای بسته بندی سفارشات یا باقیمانده غذا است. در این کشف لیوان هایی کاغذی دارای نقش و نگار کشف شدند، متخصصان معتقدند تاریخچه آنها به دوقرن قبل میلاد مسیح بر می گردد که توسط امپراطوری چین ساخته شده بود. معمولاً افراد نیاز به تعداد بالایی از این ظروف خواهند داشت. دانشمندان اثبات کردهاند که ظروف یکبارمصرف غیر ارگانیک تا 300 سال نیمهعمر خواهند داشت. بهتر است ظروف یکبارمصرف را از مراکزی تهیه کنید که این کالا را بر اساس نوع پلیمر، شماره پروانه و همینطور علامت اختصاری یک برند معتبر ارائه میدهند. باید نوع خاص و مشخص این منظور را خریداری کنید. یا این که شما برای یک سری مقاصد خاص و منحصربهفرد استفاده میکنید. استفاده از این دسته از ظروف امکان ابتلا به سرطان کبد را به میزان زیادی افزایش میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید