ظروف یکبار مصرف و کاربرد آنها در مواد غذایی – گروه پرشیا پلاستیک

پلیاستایرن در لیوانهای آب، کارد، چنگال،قاشق و ظروف غذایی مورد استفاده قرار میگیرند؛ برای مثال در چلوکبابیها ظروفی که به صورت فوم هستند، نوعی پلیاستایرن هستند که در ساخت آنها ازگاز هگزان استفاده می شود. پلی استایرن در لیوانهای آب ، کارد ، چنگال ، قاشق و ظروف غذایی مورد استفاده قرار میگیرند؛ برای مثال در چلوکبابیها ظروفی که به صورت فوم هستند؛ نوعی پلی استایرن هستند که در ساخت آنها از گاز هگزان استفاده می شود. در نتیجه برای غذاهایی که در درجه دمای بالا سرو می شوند نباید از این دسته ظروف استفاده کرد. از آن جایی که این ظروف قابلیت تجزیه سریع در خاک را دارند اثرات سوء زیست محیطی نیز ندارند و چون در این ظروف کنشی بین ماده غذایی و ظرف وجود ندارد بنابراین میتوان از آنها برای انواع غذاها و مایعات گرم و حتی روغنی استفاده کرد. با اشاره به اینکه مونومرهای وینیل کلرید همانطور که از بسته ماده غذایی وارد چربی می شوند، وارد آب نیز می شوند؛ ثابت شده است که آب معدنی نگهداری شده در بطری های PVC حاوی مقادیری وینیل کلرید است که مقدارش در یک لیتر آب بعد از 6ماه به 1700 میلی گرم می رسد کما اینکه در کشورهایی که مصرف آب بسته بندی شده در ظروف متدوال است، بدن هر فرد روزانه 120 نانوگرم وینیل کلرید دریافت می کند.

مظلومی بیان کرد: اغلب مردم از این خطرات و موارد استفاده هر کدام از این ظرفها بیاطلاع هستند و لازم است اطلاعات مربوط به موارد مجاز استفاده و ممنوعیتهای آن به صورت اتیکت روی محصول درج شود.بهترین راه حل برای کاهش آلودگی های ناشی از ظروف یکبار مصرف ، فرهنگ سازی برای استفاده نکردن از آنهاست که پیشگیری یا کاهش مصرف را در پی خواهد داشت. بهتر است این مواد غذایی را روی شعله ملایم گاز قرار داد تا از آلودگی ثانوی جلوگیری شود. همچنین این میزان وینیل کلرید در روغن های پخت و پز بیشتر است و به 8.14 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می رسد. پرکاربردترین ترکیب شیمیایی مورد استفاده در تولید ظروف پلیمری یا همان ظروف یکبار مصرف، وینیل کلرید که مونومری از پلی وینیل کلرید(PVC) و استایرن است که در تولید بیشتر پلاستیک ها کاربرد دارد. سالانه میلیونها تن پلاستیک در صنایع بستهبندی استفاده میشود، موادی که زمان برگشت آنها به طبیعت 300 تا 500 سال طول میکشد. مونومرها موادی سمی و برای سلامت انسان مضر هستند ؛ در حالی که پلیمرها خنثی هستند و مشکلی ندارند. در واقع وزارت بهداشت مقاومت و میزان مهاجرت مواد سازنده پلیمرها را در حلال ها یا محلول های مشابه مواد غذایی می سنجد.

به دلیل طبیعی بودن و تجزیه پذیر بودن ظروف گیاهی، مصرف آنها از سوی وزارت بهداشت توصیه می شود. نمایندگان دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت معتقد بودند یکی از دلیلی که باعث شده است تا استفاده ظروف یکبار مصرف در چند سال اخیر در میان مردم مورد استقبال قرار بگیرد و مردم را به استفاده از ظروف یکبار مصرف وادارسازد؛ بهداشت فردی مردم بود؛ زیرا وزرات بهداشت در چند دهه پیش یکی از عوامل اصلی شیوع بیماری های واگیردار در میان مردم را استفاده از ظروف می دانست که در امکان عمومی مورد استفاده عامه مردم قرار می گرفت . ـ کاستاریکا اولین کشور جهان است که استفاده از پلاستیکهای یکبار مصرف به طور کامل در آن ممنوع شد. اگر هم به علت عدم جایگزین از این محصولات پلاستیکی برای نوزادان استفاده می کنید، مطمئن شوید که از جنس پی وی سی نباشند. را به عینه ببینیم، کاش لااقل در این ایام، مخازن مناسبی برای جمعآوری این ظروف پس از مصرف، تهیه و نصب میشد و مسئولان شهرداری برای این مهم راهکاری میاندیشیدند. در حال حاضر با توجه به مزایا و معایب استفاده از ظروف یکبار مصرف در نذریها و سفرههای ما که امروزه جای خود را باز کردهاند و از زمانی که نذری در سینیها و ظروف فلزی در بین مردم پخش میشد زمان زیادی گذشته است.

این خاصیت به خصوص در مورد ظروف یک بار مصرف شفاف که درصد بالاتری از مواد سرطانزا را دارا هستند و در جامعه کاربرد بیشتری هم دارند، بسیار حائز اهمیت است. این همه گیری بیماری توانست در سراسر دنیا ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون انسان را از پای درآورد. این استاد دانشگاه افزود: مونومر آزاد در ظروف یکبار مصرف، نوع PVC، در فرآیند تولید، مقداری مونومر باقی میماند که با غذا وارد بدن و به مرور زمان تجمع و از حد تراکم مجاز برای انسان فراتر میرود. مونومر آزاد در ظروف یکبار مصرف، نوع PVC ، در فرآیند تولید ، مقداری مونومر باقی می ماند که با غذا وارد بدن و به مرور زمان تجمع و از حد تراکم مجاز برای انسان فراتر می رود. اگر این فرآیند اصولی و مطابق استانداردهای لازم صورت گرفته باشد ، مشکلی برای سلامت افراد به وجود نمیآورد. در این روش برای تولید ظروف یک بار مصرف از یک دستگاه واحد استفاده میشود.

دیدگاهتان را بنویسید