ظروف یکبار مصرف

از این رو وزارت بهداشت نگهداری ، حمل و بسته بندی غذا با دمای بالاتر از 65 درجه را در ظروف پلاستیکی پلی استایرنی ممنوع کرده است. اما برای همین غذاهای داغ هم شما می توانید از ظروف پلیمری ساخته شده از پلی اتیلن ترفتالات یا همان PET استفاده نمایید، که قادرست بیش از ۲۰۰ درجه دما را بدون اینکه مهاجرتی آغاز گردد یا مشکل دیگری ایجاد شود، تحمل نماید. انواع ظروف یکبار مصرف – ظروف یکبار مصرف جای خود را در میان مردم باز کرده و در بسیاری از مهمانی ها، جشن ها و مجالس مختلف (رسمی و یا غیر رسمی، علمی و اداری) و همچنین سفرها وجود پر رنگی دارد. 7) Other : سایر ظروف پلاستیکی که در طبقه بندیهای قبلی نیستند و یا ترکیبی از 6 نوع قبلی هستند. ـ ظروف شفاف برای مواد غذایی داغ مناسب نیستند. به دلیل عدم وجود ماده مضر BPA این ظروف یکبارمصرف مناسب بستهبندی مواد غذایی سرد و گرم میباشد. از قابلیتهای این ظروف یکبارمصرف میتوان به دارا بودن نشان سیب سلامت، پلمپ شدن، امکان قرارگیری در مایکروویو، ماشین ظرفشویی و فریزر اشاره کرد.

به گزارش صنایع پلاستیک، این روزها ظروف یکبار مصرف به خاطر قیمت مناسب، راحتی استفاده و تنوع شکل، رنگ و طرح به خانهها راه پیدا کرده و خیلیها ترجیح میدهند علاوه بر دادن غذای نذری، در تولدها و میهمانیها هم از این ظروف استفاده کنند اما اگر شناخت کافی و آموزش درستی درباره ظروف یکبارمصرف پلیمری نداشته باشیم، این عدم دانش می تواند باعث آلودگی محیط زیست گردیده و حتا سلامت انسان را تهدید کند. تنها کنترل و نظارت در سطح عرضه و مصرف این مواد بر عهده ماست. فرهادی در مورد نظارت بر تولید ظروف موجود در بازار توسط سازمان می گوید: نظارت بر مرحله تولید بر عهده ما نیست و ما اختیاراتی در این زمینه نداریم. بنابراین جلوگیری از تولید کاری اشتباه است و باید تنها در بخش مصارف غذایی نظارت و محدودیت اعمال شود. فروشنده دیگری در مورد علت اصلی عدم نظارت بر بخش تولید می گوید: به این علت بر بخش تولید نظارتی صورت نمی­گیرد که مواد اولیه این ظروف مواد پتروشیمی است و مصرف این مواد چرخ مملکت را می­چرخاند بنابراین ضرر ناشی از جلوگیری تولید این مواد از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست. فروشنده ای دلیل استقبال مردم از این ظروف را زیبایی و ارزانی این ظروف می داند و می گوید: مواد پلاستیکی و فومی از تنوع بیشتر و قیمت پایین تری برخوردارند و بنابراین بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفته ­اند.

طی گپ و گفت با فروشندگان متوجه شدیم ظروف پلاستیکی با وجود پرخطر بودن نسبت به سایر انواع کاغذی و فومی و گیاهی همچنان گوی رقابت را از دیگر ظروف برده است و علی رغم هشدارهای داده شده به هموطنان در مورد ضررهای مصرف ظروف پلاستیکی بر سلامت و محیط زیست همچنان مصرف این ظروف با استقبال گسترده ای مواجه اند و بازار تولید و عرضه این محصولات داغ است. البته ظروف آلومنیومی هم جایگاه خوبی در بین مصرف کنندگان پیدا کرده و استقبال از مصرف آن روبه افزایش است. هرچند اکثر مردم به دنبال جنس ارزان هستند اما رفته رفته با افزایش آگاهی مردم در مزیت ظروف گیاهی بر پلاستیکی استقبال مردم ازین ظروف بیشتر شده است و مشتریانی داریم که کیفیت را به ارانی ترجیح می دهند. اما علی رغم حرف و حدیث ها مبنی بر عدم استقبال مردم از ظروف یکبار مصرف گیاهی، فروشنده ظروف گیاهی از بازار کسب و کار ابراز رضایت می کند و می گوید: ابتدا بازار در برابر ظروف گیاهی مقاومت می کرد. فروشندگان به بازار باغستان اشاره می­کنند و می گویند در آنجا تولیدی های زیر زمینی وجود دارد که برای کاهش هزینه های تولیدی و کسب سود بیشتر بدون پروانه ساخت اقدام به تولید می­کنند.

تولید کنندگانی هستند که به شکل زیر زمینی و غیر قانونی با درصد ناخالصی بالا این محصولات را تولید می کنند و با قیمت کمتر وارد بازار می کنند و موجب ضرر به تولید کنندگانی می شوند که از مواد خالص و مرغوب استفاده می کنند. شایان ذکر است این دسته از ظروف 2 درصد از بازار مصرف ظروف یکبار مصرف را به خود اختصاص داده و قیمت آن تقریبا 2 الی سه برابر ظروف یکبار مصرف پلاستیکی است. فروشنده ای درمورد ظروف گیاهی موجود در بازار می گوید: ظروفی که هم اکنون در بازار تولید می شود درصد بالای مواد تشکیل دهنده آن را مواد پتروشیمی تشکیل می دهد. از جمله کاربردهای آن می توان به بسته بندي مواد غذایی مانند ماهی، گوشت، مرغ، بطری های شیشه پاک کن و شامپو، شيشه هاي شيرخوري كودكان، بسته بندي دارو ها (کپسول)، باتری سازی و همچنین ساختمان سازی اشاره کرد. آنچه امروز در بازار مصرف و در رستوران ها به چشم می آید افزایش مصرف ظروف آلومینیومی است. چشم انداز پریما پلاستیک، تبدیل به بزرگترین کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف در خاورمیانه است.

دیدگاهتان را بنویسید