ظروف یکبار مصرف

ظروف يك بار مصرف بي رنگ و شفاف فقط براي غذاها و نوشيدني هاي سرد مناسب هستند و نبايد براي نوشيدني ها و غذاهاي داغ استفاده شوند. • مشكلات گوارشي و حتي بروز برخي بدخيمي ها از عوارض استفاده از اين ظروف مي باشد. • از ليوان هاي مقوايي (سلولزي) براي نوشيدن مايعات داغ استفاده كنيد. هنگامی که از ظرفهای یکبار مصرف استفاده میکنید در قسمت تحتانی آن ها، می توانید کلمات اختصاری پلیمر مصنوعی استفاده شده در آن را مشاهده بفرمایید. جهت خرید ظروف یکبار مصرف از سایت عسل پلاست با وارد شدن به منوی محصولات می توانید انواع ظروف محصولات با کیفیت و تولید شده مطابق با استاندارد جهانی را مشاهده کرده و متناسب با نیاز و سلیقه خود بهترین نوع آن را انتخاب کرده و سفارش دهید. ظروف پلي استايرني در سه نوع شفاف شكننده ، نرم و نيمه شفاف و همچنين فومي عرضه مي شود . ظروف يك بار مصرف پلي استايرني از مونومر استايرن كه تركيبي آروماتيك است تشكيل شده است و در مواجهه با دماي بالاتر از 65 درجه سانتيگراد اين مونومر آزاد مي شود كه تأثيرات سرطان زا دارد . از آنجایی که برخی از ظروف بسته بندی و نگه داری مواد غذایی غیر مجاز از پلیمرهاى بدون پایه food grade ساخته شده اند، تشخیص صحیح این محصولان برای مردم عام تا حدودی دشوار و غیر ممکن است به همین دلیل وزارت بهداشت در این راستا تلاش کرده تا کارخانه هاى تولیدکننده ظروف یک بار مصرف را از کارخانجات تولیدکننده قطعات پلاستیکى در مصارف صنعتى تفکیک کند.

در فصول گرما بسیاری از مردم، بطری های آب راداخل فریزر قرار می دهند تا پس از یخ زدن آن را با خود به بیرون از خانه ببرند. سال هاست که این ظروف در میان مردم جهان جای باز کرده است و محبوبیت بسیار زیادی دارد چراکه زندگی را به نحوی برای مردم آسانتر کرده و صرفه جویی در زمان را به همراه خود آورده و دیگر نیازی به صرف زمان جهت جمع آوری، شست شو و خشک کردن ظروف در مجالس، سفرها، پیکنیک ها و غیره نیست. كارشناسان امور غذا و دارو،استفاده از ظروف يكبار مصرف گياهي را بدليل برخورداري از مزاياي خوب سلامت به تمامي خانواده ها و صنوف توصيه مي كنند.زمان برگشت ظروف پلاستيكي يكبار مصرف به طبيعت 300 تا 500 سال به طول مي انجامد،اما اين زمان براي ظروف يك بار مصرف گياهي پنج تا شش ماه بدون هيچ آسيب زيست محيطي مي باشد.ظروفي كه توصيه مي شود ، ظروف يك بار مصرف گياهي تهيه شده از نشاسته ذرت اصلاح شدهاست كه بايستي با فرهنگ سازي جاي ظروف قبلي رابگيرد. • ظروف يكبار مصرف پلاستيكي وقتي در داخل خاك دفن ميشوند، بين 300 تا 500 سال ماندگاري دارند. در ادامه مقاله سعی شده است تا به طور جامع و همچنین کاملا علمی این دسته از ظروف را مورد بحث و بررسی قرار داده و ویژگی ها و مواد سازنده آن ها را بیان کنیم تا بتوانید دقیقا متناسب با نیاز و سلیقه خود و نیز بهترین ظروف را انتخاب فرمایید.

ظروف یکبار مصرف پلی استایرن از نظر اقتصادی و زیست محیطی در مقایسه با ظروف کاغذی یکبار مصرف ارجحیت دارند اما همچنان کاملا بی خطر نمی باشند. این دسته از ظروف از مواد گیاهی مانند نشاسته ذرت ،گندم و سیب زمینی ساخته شده اند و خاصیت تجزیه شدن و بازگشت به چرخه طبیعت طی چند ماه را دارند. PVC (پلی وینیل کلراید): این مواد پلیمری پلاستیک سخت و محکمی است که به وسیله مواد نرم کننده امکان نرم و منعطف شدن را دارند. پلیمر کاربردهای متعددی در صنعت دارد و به وسیله آن محصولات گوناگونی روانه بازار شده اند که از مهمترین آن می توان به ظروف یکبار مصرف پلاستیکی اشاره کرد. پس می توان نتیجه گرفت این دسته نه تنها که برای سلامت انسان مضر نیستند بلکه به محیط زیست نیز آسیب نمی رسانند. با این حال باید به برخی از ویژگی های آن نیز اشاره کرد. ﺑﻄﺮی های ﻧﻮﺷﯿﺪﻧﯽهای ﮔﺎزدار از اﯾﻦ دﺳﺘﻪ هستند. اﺳﺘﻔﺎده از اﯾﻦ ﻇﺮوف ﺑﺮای نگهداری ﻣﻮاد ﻏﺬاﯾﯽ ﭼﺮب، ﮔﺮم و ﻣﺮﻃﻮب ﺑﻼﻣﺎﻧﻊ اﺳﺖ.

ﻣﻌﻤـﻮﻻ کد ها و ﻋﻼﺋﻢ تعریف شده ای ﺗﻪ ﻇﺮف ﺣﮏ ﺷﺪه اﺳﺖ.هر ﯾﮏ از اﯾﻦ کد ها ﻣﺸﺨﺺ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ ﮐﻪ آن ﻇﺮف از ﭼﻪ ﺟﻨﺴـﯽ اﺳـﺖ ، ﭼـﻪ ﻣـﻮادی در درون آن ﺑﻪ ﮐﺎر رﻓﺘﻪ اﺳﺖ و ﺑﺮای ﭼﻪ اﺳﺘﻔﺎده ای ﻣﻨﺎﺳﺐﺗﺮ اﺳﺖ. همانطور که بیان شد تحت شرایط خاصی امکان آزاد شدن ماده ای سمی به نام دیوکسین از ظروف پلاستیکی وجود دارد. باید به این نکته اشاره شود در صورتی که این ظروف در مجاورت دمای 160 درجه سانتی گراد قرار بگیرد باعث تولید گاز هگزان می شود که در صورت انتقال به بدن باعث ایجاد سر درد می شود. این ظروف به رنگ سفید بوده و بیشتر در مصارف مواد غذایی سرد و گرم که دارای دمای حدودا 65 درجه سانتی گراد است مفید می باشد. همچنين ظروف يك بار مصرف سفيد رنگ و فومدار براي مواد غذايي سرد، گرم و مرطوب مناسب هستند، ولي براي مواد غذايي داغ نبايد استفاده شوند و استفاده از اين ظروف مثلاً براي پيتزايي كه در دماي 140 درجه سانتيگراد طبخ مي شود توصيه نمي شود. جهت نوشیدن نوشیدنی های گرم از لیوان های پلی استایرنی سفید رنگ و یا لیوان یکبار مصرف کاغذی و نوشیدنی های سرد از لیوان یکبار مصرف پلی استایرنی بیرنگ و شفاف استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید