قیمت، فروش و خرید ظروف یکبار مصرف اینترنتی تهران – عسل پلاست

در فصل تابستان خیلیها از بطریهای یکبار مصرف آب برای تهیه آب خنک از طریق یخ بستن آب استفاده میکنند، ثابت شده است وقتی یخ درون ظروف یکبار مصرف آب میشود از جداره بطری مواد سرطانزا به درون آب آزاد میشود. با اشاره به اینکه مونومرهای وینیل کلرید همانطور که از بسته ماده غذایی وارد چربی می شوند، وارد آب نیز می شوند؛ ثابت شده است که آب معدنی نگهداری شده در بطری های PVC حاوی مقادیری وینیل کلرید است که مقدارش در یک لیتر آب بعد از 6ماه به 1700 میلی گرم می رسد کما اینکه در کشورهایی که مصرف آب بسته بندی شده در ظروف متدوال است، بدن هر فرد روزانه 120 نانوگرم وینیل کلرید دریافت می کند. به نظر می رسد که این ترکیب به راحتی از ظروف بسته بندی جدا شده و وارد ترکیبات چربی شود. با توجه به این که فرآیند آزاد شدن این مونومر در مواجه با چربی تسریع میشود، بستهبندی مواد غذایی چرب نیز در این گونه ظروف ممنوع است. شایان ذکر است این مواد در صورتی که در مجاورت غذای بسیار داغ قرار بگیرد مواد سمی ایی را تولید می کند که در صورت وارد شدن در غذا برای بدن مضر است.

PETE یا PET (پلی اتیلن ترفتالات): این مدل از پلیمر در ساخت بطری آب معدنی و ظرف سس ها بیشترین کاربرد را دارد. پلی استایرن در لیوانهای آب ، کارد ، چنگال ، قاشق و ظروف غذایی مورد استفاده قرار میگیرند؛ برای مثال در چلوکبابیها ظروفی که به صورت فوم هستند؛ نوعی پلی استایرن هستند که در ساخت آنها از گاز هگزان استفاده می شود. در این زمینه باید تقاضای اجباری شدن استاندارد ظروف یکبار مصرف به موسسه ارائه شود تا در این مورد تصمیمگیری شود ، اما متاسفانه تاکنون هیچ تقاضایی نشده است. این دسته از ظروف از مواد گیاهی مانند نشاسته ذرت ،گندم و سیب زمینی ساخته شده اند و خاصیت تجزیه شدن و بازگشت به چرخه طبیعت طی چند ماه را دارند. برای کاهش هزینه ها و پس انداز بودجه، بهتر است ظروف یکبارمصرف در ابعاد کوچک که مناسب کارتان است را انتخاب کنید. این ظروف یکبارمصرف کاغذی به تعداد زیاد در دسترس هستند و یک انتخاب مناسب برای سرو سیب زمینی، پیتزا، ساندویج و… هم اکنون پنج هزار کارخانه و کارگاه تولید ظروف یکبار مصرف در کشور وجود دارد ، این در حالی است که تنها 300 کارخانه از این تعداد مجوز تولید این ظروف را دارند و مشخص نیست ، مابقی این کارخانهها از چه موادی و چگونه نسبت به تولید این ظروف اقدام میکنند.

هم اکنون پنج هزار کارخانه و کارگاه تولید ظروف یکبار مصرف در کشور وجود دارد، این در حالی است که تنها 300 کارخانه از این تعداد مجوز تولید این ظروف را دارند و مشخص نیست، مابقی این کارخانهها از چه موادی و چگونه نسبت به تولید این ظروف اقدام میکنند. چایساز و ظروف همزن پلاستیکی به دلیل ماهیت پلاستیکی که دارند، در اثر مجاورت با گرما، مواد مصنوعی پلاستیکیشان وارد آب یا مواد غذایی شده و آن را سرطانزا میکند. از وجود وینیل کلرید به عنوان عامل ایجاد سرطان کبد در مدل های حیوانی و همچنین انسانی می توان نام برد و از معایب آن مسمومیت شدید با این ترکیب باعث افسردگی سیستم عصبی مرکزی و آسیب جدی به کبد می شود. استفاده دراز مدت از این ظروف باعث مشکلات گوارشی ، خستگی و ناراحتی اعصاب می شود. استفاده نابجا از ظروف پلی اتیلن موجب آزاد شدن مواد آلی و ترکیبات شیمیایی موجود در دیواره ظروف و ورود آنها به داخل مواد غذایی میشود که مصرف آنها برای سلامتی مضر است و ممکن است مشکلات گوارشی و حتی بروز برخی بدخیمیها در افراد را به دنبال داشته باشد.

پرکاربردترین ترکیب شیمیایی مورد استفاده در تولید ظروف پلیمری یا همان ظروف یکبار مصرف، وینیل کلرید که مونومری از پلی وینیل کلرید(PVC) و استایرن است که در تولید بیشتر پلاستیک ها کاربرد دارد. اینگونه از ظروف به دلیل افزایش مصرف غذا در بیرون از منزل، وزن کم، راحتی در استفاده و عدم نیاز به شستشو، تنوع در شکل و رنگ و اندازه، صرفه جویی در زمان، رعایت و حفظ مسائل بهداشتی و همچنین عدم مشکل شکستن ظروف، مورد استقبال مردم در سراسر جهان قرار گرفته است. در ادامه به انواع آن ها اشاره کرده و مزایا و معایب آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم. در ظروف پلاستیکی یکبار مصرف مادهای سمی بنام دیوکسین آزاد میشود که خطر بروز سرطان به خصوص سرطان سینه را در زنان افزایش می دهد. تا چند سال پیش که استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی هنوز در میان مردم متداول نشده بود، مردم مواد غذایی خود را در کاسه های فلزی و ملامینی میریختند اما امروزه به علت راحتی استفاده از ظروف یک بار مصرف، تولید این ظروف افزایش یافته است. کسانی که حداقل یک وعده غذای خود را در ادارات و سازمانها میخورند از جمله کسانی هستند که هر روز در معرض خطرات این ظروف قرار دارند ، اما به راستی این صرفهجوییها در زمان و البته هزینه به چه بهایی انجام میشود؟

دیدگاهتان را بنویسید