مزایا و معایب ظروف یکبار مصرف – معرفی لوازم آشپزخانه – مجله کیت لاین

نمایندگان دانشگاه های علوم پزشکی و وزارت بهداشت معتقد بودند یکی از دلیلی که باعث شده است تا استفاده ظروف یکبار مصرف در چند سال اخیر در میان مردم مورد استقبال قرار بگیرد و مردم را به استفاده از ظروف یکبار مصرف وادارسازد؛ بهداشت فردی مردم بود؛ زیرا وزرات بهداشت در چند دهه پیش یکی از عوامل اصلی شیوع بیماری های واگیردار در میان مردم را استفاده از ظروف می دانست که در امکان عمومی مورد استفاده عامه مردم قرار می گرفت . فرهادی در خصوص اقدامات انجام شده توسط این سازمان گفت: بخشنامه ای مبنی بر جایگزینی مصرف ظروف پلاستیکی با گیاهی توسط آقای دکتر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور و هر کمیته ای که وزارتخانه عضوش بوده ابلاغ شده است. ظاهرا تولید کنندگان غیرقانونی در بازار محصولات پلاستیکی نیز فعالیت گسترده ای دارند و گلایه عرضه کنندگان حاکی از این است که نظارت درستی بر نحوه تولید این محصولات وجود ندارد. فروشنده دیگری در مورد علت اصلی عدم نظارت بر بخش تولید می گوید: به این علت بر بخش تولید نظارتی صورت نمی­گیرد که مواد اولیه این ظروف مواد پتروشیمی است و مصرف این مواد چرخ مملکت را می­چرخاند بنابراین ضرر ناشی از جلوگیری تولید این مواد از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

نباید غذاهای خود را در ظروف پلاستیکی در ماکروویو گرم کنید، این موضوع به خصوص در مورد غذاهای حاوی روغن و چربی اهمیت مییابد. فردی که نذری می دهد باید این را در نظر بگیرد که سلامتی مردم هم یک رکن اخلاقی است و باید آن را درنظر بگیرد و در ظرفی که برای سلامتی مردم ضرر دارد نذورات را پخش نکند. معمولاً جنس بطریهای آب آشامیدنی (که در ماههای گرم سال حتی اگر حاوی آب معدنی نباشند، به طور مرتب از آب شهری پر میشوند و درون یخچال قرار میگیرند یا برای نگهداری موادی چون آبلیمو و آبغوره مورد استفاده قرار میگیرند) از PVC است که مشکلی هم برای سلامت انسان به وجود نمیآورد، اما اگر آب بیش از ۶ ماه در این ظروف نگهداری شود، آلوده میشود. مشکلات را تشدید میکند؛ بهویژه عادت ریختن مواد غذایی ترش مانند آبغوره و آبلیمو در ظروف PET باید مورد تجدیدنظر قرار گیرد.

در برخی موارد مصرف این ظروف مانند مصارف دارویی و درمانی لازم است و چاره ای جز تولید نیست. ضرر استفاده از مواد نوشیدنی اسیدی مانند نوشابه و کاکائو در ظروف یکبار مصرف پلیاستایرن در مقایسه با مصرف چای داغ چند برابر است. هرچند اکثر مردم به دنبال جنس ارزان هستند اما رفته رفته با افزایش آگاهی مردم در مزیت ظروف گیاهی بر پلاستیکی استقبال مردم ازین ظروف بیشتر شده است و مشتریانی داریم که کیفیت را به ارانی ترجیح می دهند. اما علی رغم حرف و حدیث ها مبنی بر عدم استقبال مردم از ظروف یکبار مصرف گیاهی، فروشنده ظروف گیاهی از بازار کسب و کار ابراز رضایت می کند و می گوید: ابتدا بازار در برابر ظروف گیاهی مقاومت می کرد. فروشنده ای در مورد دلایل عدم توجه بهداشت و محیط زیست بر بازار تولید گفت: در حال حاضر شرکت های بزرگی این محصولات را تولید می­ کنند و هر روز هم بر تعداد آنها افزوده می­شود. فروشنده ظروف گیاهی هم در مورد وجود تولید کننده های غیرقانونی می گوید قیمت بالای محصولات گیاهی بخاطر قیمت بالای مواد اولیه این محصولات است. فروشنده ای نظارت بر بخش تولید را اشتباه می­ داند و می­ گوید: موارد مصرف این کالاها تنها برای نگه داری مواد غذایی نیست و این اقلام می­تواند به مصارف دیگری هم برسد.

تنها کنترل و نظارت در سطح عرضه و مصرف این مواد بر عهده ماست. فرهادی در مورد نظارت بر تولید ظروف موجود در بازار توسط سازمان می گوید: نظارت بر مرحله تولید بر عهده ما نیست و ما اختیاراتی در این زمینه نداریم. نظارت ما محدود به نحوه درست مصرف این مواد است. در ابتدای ورود محصولات گیاهی به بازار این مواد صد در صد گیاهی بود به نحوی که می شود آن را خورد اما حالا برای ما که جنس پلاستیک را می شناسیم کاملا قابل تشخیص است که به این ظروف مواد پتروشیمی که ماده اولیه ظروف پلاستیکی است افزوده می شود. استفاده از این دسته از ظروف امکان ابتلا به سرطان کبد را به میزان زیادی افزایش میدهد. ظروف آلومینیومی هم به لحاظ سلامت از درجه کیفیت بالاتری نسبت به ظروف پلاستیک و فومی قرار دارد و هم در طبیعت تجزیه پذیر است. جدیدا تقاضای ظروف آلومینیومی بیشتر شده است و علت آن هم شیک تر بودن این ظروف و قابلیت گرم کردن و گرم نگه داشتن غذا در آن است. استفاده از مواد پلی استایرن (ظروف یکبار مصرف پلاستیکی) برای مواد غذایی گرم و داغ از نظر بهداشتی به هیچ عنوان مناسب نیست چون این ظروف همیشه مقداری استایرن آزاد در ترکیبات پلیمری خود دارند که فوق العاده سمی و سرطانزاست و در مواجهه با دمای بالاتر از 65 درجه سانتیگراد آزاد شدن این مونومر تأثیرات سرطانزایی را در بر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید