ممنوعیت تولید ظروف پلاستیکی یکبار مصرف در آلمان – ایمنا

درطول 50 سال اخیر، استفاده ازمحصولات پلاستیک در بسته بندی انواع مواد غذایی و نوشیدنی ها و یا به شکل ظروف یکبار مصرف، افزایش چشمگیر داشته است، بطوریکه عصر حاضررا ، عصر پلاستیک نامیده اند. این صنعت به سرعت توسط تهیهکنندگان و مصرفکنندگان مواد غذایی گسترش یافته و انواع ظروف یکبار مصرف در اشکال و ابعاد مختلف ساخته و روانه بازار شد. همچنین این محصول در ابعاد و شکلهای مختلف تولید میشود و با ضخامت تک لایه، دو لایه و سه لایه، پاسخگوی نیاز همه مصرفکنندگان است. هر دو لیوانهای کاغذی و پلاستیکی میتوانند از مواد قابل بازیافت ساخته شوند که آنها را گزینه بهتری برای محیط زیست نسبت به تولید مرسوم میکند. به همین دلیل بهتر است در خانه که امکان شستن و ضدعفونی کردن ظروف وجود دارد از ظرفهای پیرکس، استیل و چینی استفاده کنید. در شرایطی که در تمام دنیا استفاده از پیویسی صنعتی برای مصارف غذایی و بستهبندی به طور کامل منسوخ شده است و حتی اخیرا برای لوازم منزل و اسباببازی نیز این محدودیت در جهان به وجود آمده، به گفته کارشناسان، در ایران به رغم نظارت وزارت بهداشت، همچنان به دلیل صرفههای اقتصادی، گروهی از تولیدکنندگان همچنان از موادی استفاده میکنند که تاثیر آنها بر سلامت مردم در درازمدت آشکار میشود.

ظروف کاغذی سبک ترین و سالم ترین نوع ظروف یک بار مصرف هستند که در دسترس میباشد. ۶- غذاهای فوری (Fast Food) و سوپها باید از ظرف یک بار مصرف تخلیه و در ظرف دیگری گرم شوند. سالانه میلیاردها ظرف یکبار مصرف به محل دفن زباله وارد می شود، این بدان معناست که بعضی از شغل ها به ظروف یکبار مصرف در بیزینس خود نیاز دارند، اگر شغلی دارید که به ظروف یکبار مصرف نیاز دارد، حداقل میتوانید از برخی ظروف سازگار با محیط زیست استفاده کنید. در ظروف پلاستیکی یکبار مصرف مادهای سمی بنام دیوکسین آزاد میشود که خطر بروز سرطان به خصوص سرطان سینه را در زنان افزایش میدهد. طبق گزارشات ارائه شده از سوی آژانس حفاظت محیط زیست آلمان، در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۹ میلیون تن ظروف بستهبندی پلاستیکی در آلمان تولید شد که این مقدار، طی دوران کرونا با افزایش قابل توجهی مواجه بود. عیب دیگر استفاده از مواد شیمیایی در فرآیند تولید است،چرا که احتمال آلودگی مواد غذایی وجود دارد ، به ویژه اگر از ظروف پلاستیکی برای غذا و نوشیدنی گرم استفاده شود.

در دیگر ایام هم برای نگهداری موادی چون آبلیمو، سرکه و آب غوره مورد استفاده قرار میگیرند. این نوع ظروف نسبت به گزینه ­های دیگر کمتر دوستدار محیط زیست می­باشند. PP (پلی پروپلین): محصولات یکبار مصرفی که از این مواد ساخته شده اند در جهان دارای محبوبیت بیشتری نسبت به سایر محصولات دارند و علت آن این است که این مواد در ترکیب اصلی خود دارای ماده ی استایرن نبوده در نتیجه دارای مواد سمی نیز نمی باشد، به همین دلیل در مجاورت با گرما و یا ترکیب با مایعات داغ، هیچ موادی از آن آزاد نمی شود که باعث ضرر زدن به سلامتی انسان شود. بعضی غذاهای آماده و بستهبندی به شکلی هستند که بعد از گرم شدن در ماکروویو مورد استفاده قرار میگیرند، این نوع غذاها را نباید بعد از یکبار گرم کردن مجدداً در ماکروویو قرار داد چون گرمای شدید موجب انتقال مولکولهای پلیمری به غذا میشود و ممکن است برای سلامت مضر باشند. بهتر است این مواد غذایى را روى شعله ملایم گاز قرار داد تا از آلودگى ثانوى جلوگیرى شود. اما اگر میخواهید از این ظروف استفاده کنید، بهتر است از توصیههای بهداشتی و نحوه صحیح استفاده از این ظروف آگاهی کامل داشته باشید. برای خرید غذاهای داغ مانند آش و حلیم هم بهتر است با خودتان ظرف یا قابلمه ببرید تا خیالتان راحت باشد که غذای داغ در ظرف مناسب ریخته شده است و خطری سلامت شما و خانوادهتان را تهدید نمیکند.

در مرحله نخست، اسم این ظروف یکبارمصرفست، در نتیجه توصیه می شود که بیش از یکبار از آنها استفاده نشود. • پلي استايرن در ليوان هاي آب، كارد، چنگال، قاشق و ظروف غذايي مورد استفاده قرار مي گيرند، براي مثال در چلوكبابي ها ظروفي كه به صورت فوم هستند، نوعي پلي استايرن هستند كه در ساخت آنها از گاز هگزان استفاده ميشود. وی گفت: متاسفانه مردم در استفاده از این ظروف سهل انگاری کرده به نحوی که از این بطری ها برای آشامیدن آب در داخل یخچال یا فریزر قرار می دهند که باعث آزاد سازی سم دیوکسین یا پلی استایرن محصول می شود. این صحنه کرومباین را تحت تاثیر شدیدی قرار داد تا طرحی را اجرا کند که به واسطه آن استفاده از ظروف مشترک در مکانهای عمومی ممنوع شود تا بتوان برای آن جایگزینی پیدا کند. اما معایب جبران ناپذیری دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. اگر پیگیر برنامهها و خبرهای بهداشتی و سلامت باشید، حتماً هشدارهای وزارت بهداشت درباره ظروف یکبار مصرف پلاستیکی را شنیدهاید و میدانید ظرف یکبار مصرف شفاف و بیرنگ فقط برای غذاهای سرد مناسب است و نباید از آن برای نوشیدنیها و غذاهای داغ استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید