چند روش برای برق انداختن ظروف کریستال

طبق تعریف بازرگانی را می توان نوعی واحد خرید و فروش کالا به شمار آورد که در سه سطح به فعالیت می پردازند. یکی از دلایل خرید بالای سرویس های پذیرایی از نوع کریستال برای آن است که از این نوع ظروف، هم می توان در پذیرایی ها از آن بهره گرفت و هم می تواند باعث زیباتر شدن دکوراسیون داخلی منازل شود. بلور بدون سرب تقریباً دارای کلیه خصوصیات بلورسرب می باشد با این تفاوت که سبک تر بوده و توان پاشندگی کمتری دارد. اختلافات مهمی بین بلور و شیشه وجود دارد. یکی دیگر از اختلافات کلیدی بین شیشه و بلور، صدایی که در هنگام ضربه زدن ایجاد می کنند. هرچند بلور نوعی شیشه می باشد که محتوی سرب است، اما فرهنگ معروف و مشهور آن را بلور می نامد. این نوع بلور به خاطر منشورهای رنگین کمانی ایجاد شده هنگام قرار گرفتن زیر نور خورشید، معروف می باشد. همانند انکسار و شکست، بلور درخشیده و هنگامی که در نور مستقیم قرار داده می شود، بر خلاف شیشه،منشورهای رنگین کمانی ایجاد می کند . هنگام تمایز بلور از شیشه کمک می کند تا براساس ضخامت، شفافیت، انکسار و شکست، برش، صدا و وزنش به قلم جنس نگاه شود. شبیه به شفافیت، کیفیت شکست و انکسار بلور با مقدار سربش نقش مهمی ایفا می کند.

بلور، صدای زنگی مثل پینگ تولید می کند. زمانی که به بلور ضربه زده می شود، صدای زنگی تولید می کند، در حالیکه شیشه صدای پائین و محکمی تولید می کند. شیشه ها، به ویژه شیشه هایی از جنس آهک سوددار، حتی زمانی که روبروی نور گرفته شوند، مات و تیره می باشند. اما شیشه، تیره تر از بلور می باشد، که به خاطر شفافیتش معروف می باشد. از طرف دیگر، شیشه تیره تر می باشد. این ظروف به دلیل ظاهر کریستالی ، شفافیت بالا و مقاومت مناسبی که نسبت به ظروف شیشه ای زعفران و ظروف پلاستیکی دارند ، در بازار زعفران ، با نام ظرف پلی کریستال یا ظرف کریستالی زعفران شناخته می شود. این شرکت توانسته است پس از شروع تولید این ظروف ، بیش از ۳۰ نوع ظرف کریستالی زعفران و خشکبار را طراحی و تولید نماید. بلور روشن، نوع دیگری که حاوی سرب است، یک گام پیشتر رفته و تا زمان رسیدن به وضعیت بدون اعوجاج و آسیب جلا داده می شود. حداکثر سرب مصرفی در این نوع از ظرف ها مقدار 24٪ است. میتوانید به جای این کار از مایع ظرفشویی تاپ گلد که خاصیت آنتی اسپات و ضد رد آب دارد استفاده کنید.

یکی از زیباترین طرح های این محصول کشکول خورشیدی نام دارد که در میان دیگر محصولات از شهرت بسیار زیادی برخوردار است؛ قیمت کشکول خورشیدی تفاوت چندان زیادی با دیگر نمونه های تولید شده در کارخانجات کشور چک ندارد، اما بسیاری از علاقمندان به ظروف کریستالی این محصول بی نظیر را خریداری نموده و از زیبایی و جذابیت آن بهرهمند می شوند. در بین محصولات کریستالی شیک و مدرن، انواع ظروف با جنس های مختلف برنجی ، برنزی، طلاکوب شده و… به دلیل وجود دمای بالای شستوشو در ماشین ظرفشویی قرار دادن این ظروف موجب از بین رفتن جلا و درخشندگی آنها میشود، همچنین به دلیل بالا بودن دمای مایکروویو قرار دادن ظروف کریستال در داخل آن موجب از بین رفتن شفافیت این ظروف میشود. بلور خوب، به ویژه با مقدار سرب بین 36 تا 70 درصد، در نور خورشید مستقیم می درخشد. شیشه معمولی که همه ما میشناسیم، در حدود ۹۰ درصد از سودالایم (soda- lime) یا شیشه آهک سوددار ساخته شده است، اما خود کریستال عمدتا از شیشه ظریفتری از جنس سیلیس ساخته میشود و حداقل باید ۲۴% سرب داشته باشد.

چند راه تشخیص بلور از کریستال: 1. کریستال نسبت به بلور کمی سنگینتر است اما باید به حجم ظروف، ضخامت و توپر بودن آن دقت کنید. معمولاً شیشه باید در دمای بالا آتش گرفته یا قالب گیری شود. بلور بسیار صافتر از شیشه می باشد. به علاوه، علی رغم برش دقیق و جلای آن، بلور صاف می باشد. به علاوه، دارای سطحی صاف و هموار می باشد. هر دو این جنس ظروف پذیرایی دارای طول عمر قابل قبولی هستند. هر چه مقدار سرب در بلور بالاتر باشد، به همان نسبت، وضوح و شفافیت بیشتر می باشد. شیشه اغلب سبک می باشد، در حالیکه بلور سنگین تر می باشد. از آنجایی که سرب یک فلز متراکم می باشد، در نتیجه بلور بالطبع سنگین تر از شیشه می باشد. در مقایسه با شیشه، بلور خوب نازک تر یا زینتی تر می باشد زیرا مقدار سرب، دمای کار شیشه را پائین آورده و در نتیجه حجاری آن راحت تر می شود. حضور سرب دما را پائین آورده و زمان کار را افزایش می دهد، در نتیجه بلور در مقایسه با شیشه به شکل آراسته تری تزئین می شود.

دیدگاهتان را بنویسید